Не секрет, що головна проблема трейдингу полягає в тому, що той самий індикатор може давати суперечливі сигнали в різних масштабах часу. Наприклад, він може вказувати на висхідний тренд на денному графіку та низхідний тренд на годинному графіку. Інакше кажучи, показання індикаторів стають суперечливими, а торгові сигнали залежить від часового періоду графіка.
І цій проблемі є лише одне рішення: Розбити прийняття рішень на кілька етапів, аналізуючи різні таймфрейми за допомогою різних інструментів.
Без сумніву, найкращий спосіб чітко підійти до такого поділу дає метод трьох екранів. Ви будуєте 3 графіки і послідовно їх аналізуєте.
Першим вибирається "середній" екран - це той масштаб часу, якому найбільше відповідає тривалість збереження позиції, що відкривається (зазвичай, чотиригодинний або годинний графік).
Далі вибираються довгостроковий та короткостроковий масштаби, які на порядок відрізняються від середнього, для середнього екрану денок це, відповідно, денний (чотирьох годинний) та годинний (15- або 5-хвилинні) графіки.
Аналіз у системі "потрійного екрану" починається з довгострокового графіка. Система відноситься до трендових, і перше завдання, яке тут стоїть – визначення основного довгострокового тренду, у напрямку якого варто грати, та його стану – початок, середина або закінчення.
Відповідно, на цьому графіку необхідно застосовувати трендові індикатори, основним з яких є MACD-гістограма. Напрямок тренда визначається співвідношенням двох останніх штрихів або точок гістограми: висхідна гістограма, коли остання точка вище за попередню, вказує на підвищувальний тренд, низхідна гістограма вказує на необхідність грати на продаж.
Слід враховувати, що:
- поворот або спад гістограми говорить про закінчення та розворот тенденції.
- повороти вгору, що відбуваються нижче нульової лінії, подають сильніші сигнали на покупку, ніж повороти вище цієї лінії.
- повороти вниз, що відбуваються вище нульової лінії, подають сильніші сигнали на продаж, ніж повороти нижче нульової лінії.
Рекомендується використовувати відразу кілька індикаторів тенденцій для виключення помилкових сигналів. Базове правило: грати лише у напрямі тенденції, виявленої на першому довгостроковому "екрані".
Наприклад, у певний момент часу ми бачимо на графіку Н4 яскравий бичачий тренд:
Гістограма МАКД знаходиться в позитивній ділянці і підвищується.
На другому середньому екрані необхідно виявити рух проти основного тренду - "хвилю, яка біжить проти течії". Це, як жовтий колір світлофора - необхідно почати готуватись до угоди, розворот корекції по тренду вкаже на можливість купівлі чи продажу.
При основній тенденції до підвищення на першому екрані, наприклад, чотиригодинному графіку, годинні спади вказують на можливість покупки, при тижневій тенденції до зниження денні підйоми вказують на потенційну можливість продажу наприкінці виявленої корекції. На другому екрані необхідно використовувати сигнальники, такі як RSI, Stochastic та ін.
При цьому:
- сигнал на купівлю подається, якщо на першому екрані висхідний тренд, а сигнальник на другому екрані, наприклад RSI, впав нижче лінії перепроданості 20% і починає відновлюватися;
- сигнал на продаж подається, якщо на першому екрані тренд низхідний, а RSI на другому екрані піднявся вище за лінію перекупленості 80% і починає падати.
|